Aziz YENİAY

Aziz YENİAY
24 Gayrimenkul
Yönetim Kurulu Başkanı, Kurucu Ortak

1962 yılında Malatya’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamladı. 1992-2014 yılları arasında kesintisiz olarak yirmi iki yıl aktif siyaset yaptı. Bu yıllarda siyasi partilerde il yönetim kurulu üyelikleri, belediyelerde başkan yardımcılıkları ve başkan vekilliği görevlerinde bulundu.1995-2004 yılları kesintisiz dokuz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde İmar Komisyonu Başkanlığı yaptı.

2004‘te Küçükçekmece Belediye Başkanı seçildi ve on yıl kesintisiz bu görevi ifâ etti. Belediye Başkanlığı süresince yoksunlukla ve yoksullukla mücadele etti. Çağdaş kentleşme çerçevesinde öncü planlama ve uygulamalarda bulundu; bu kapsamda pek çok “ilk”ler ve “en”ler başarıldı. Eğitim, kültür, sanat spor ve çevre projeleriyle bir gecekondu bölgesinde sosyal anlamda bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilerek Küçükçekmece modern bir kent görünümüne kavuşturuldu. Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetimde on yıllık bir stratejik planlama yapıldı ve uygulandı. Yerel yönetimde birçok icraatı akademik çalışmalara konu edildi.

2014 yerel seçimlerinde kendi arzusu ile aday olmayıp aktif siyaset hayatını sonlandırdı. Son dönemde 24 Gayrimenkul Şirketler Gurubunu oluşturmuş ve gurup şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını icrâ etmektedir. Ayrıca Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu da kuran 24 GPYŞ’ nin de Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.


  
<<< Konuşmacılar