Turhan KARAKAYA

Turhan KARAKAYA
Mesleki ve Teknik Eğitim Geliştirme Merkezi Sektörler Koordinatörü
Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi-METGEM-Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi Sektörler Koordinatörü görevinin yanı sıra, TOBB-Sektör Meclisleri altında etkin bir sektör meclisi üyesi ve bu meclisin Eğitim Komitesi başkanıdır.

METGEM bünyesinde oluşturulan “SEKTÖR” adlı eğitim konsepti altında birçok sektörün üniversite çatısı altında profesyonellerin bir araya geldiği, öğrencilerin de sektör temsilcileri ile aynı ortamda bir araya geldiği birçok eğitim ve sertifika programı geliştirilmesi konusunda etkin çalışmalar yürütmüştür.

Ayrıca; İTO-İstanbul Ticaret Odası’nın yaptığı MYK-Mesleki Yeterlilik Kurumu Meslek Standartları Çalışmalarında aktif rol almış ve bazı sektörlere yönelik olarak AB Yeterlilikler Çerçevesi, Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi ve Meslek Standartlarına uyumlu olacak şekilde Ulusal Meslek Standartlarının geliştirilmesi çalışmalarına önderlik etmiş ve standartların çıkarılması konusunda fikir önderliği yapmıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’nin belli bölümlerinin müfredatının sektör ihtiyaç ve taleplerine uygun olması için danışma kurullarında aktif roller üstlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği Tarafından yürütülmüş olan MEGEP-Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Projesinde etkin bir proje partneri olarak çalışmış, Mesleki ve Teknik Liselerdeki Teknik Programların yeniden yapılandırılması ve AB’ye uyumlu hale getirilmesi süreçlerinde görevler üstlenmiştir.

Ayrıca; Eğitim ile ilgili olarak İSEDA-Eğitim Danışma ve Araştırma Derneği kurucu başkanı, onursal başkanı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı, ISKAV-Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği ASHRAE-American Society of Heating, Refrigerating and Air-conditioning Engineers  Türkiye Chapter kurucu üyesi, RSES-Refrigeration Service Engineers Society üyesi, Türk Teknikerler Birliği Onur Kurulu Üyesi, TTMD-Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Asıl üyesi, Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Asıl üyesidir. 2011-2013 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı’na bağlı İhracatçı Birliklerinden biri olan İSİB’de Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti üyesidir.

Endüstri Yüksek Mühendisi (Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü), Mekatronik Mühendisi (Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi), İktisatçı (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Lisans), İşletmeci (Bahçeşehir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü-MBA-Master of Business Administration-İşletme Yönetimi Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi-İşletme Lisans), Mekatronik Teknikeri (Sakarya Üniversitesi, Ön Lisans), İklimlendirme Soğutma Teknikeri (İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO) ve Makine Teknisyeni (İstanbul Sultanahmet Teknik Lisesi) dir.

Bununla birlikte; ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Nova South Eastern University’de İş İletişimi, İşletme Yönetimi, Etkili Sunum Teknikleri, İş İngilizcesi konularında eğitimler almıştır. İnşaat sektörü ile direkt ilişkili olan sektörlerden biri olan İklimlendirme Sektörü başta olmak üzere birçok farklı sektörlere yönelik birçok eğitim ve seminerler vermiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmiş A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesine sahip bir İş Güvenliği Uzmanı ve ISO-9001 Kalite Baş Denetçisidir.

1996 yılından bu yana Uluslararası ve Global şirketlerde Şantiye Yöneticiliği, Saha Operasyonları Müdürlüğü, Servis Müdürlüğü, Ürün Müdürlüğü, Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, Ar-Ge çalışmaları yöneticiliği, Mühendislik Yöneticiliği, Pazarlama ve Ürün Yönetim Stratejileri Direktörlüğü gibi birçok önemli görevler üstlenmiştir. Halen Japon Ortaklığı olan ve Hitachi Klima Sistemlerinin Türkiye ve KKTC Distribütörü olan bir şirketin Kurucu ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak çalışma hayatındaki faaliyetlerine devam etmektedir.